Nasza Szkoła Dyrektor i Grono Pedagogiczne Historia szkoły Pedagog szkolny

Oferta edukacyjna Szkoły Podstawowej nr 8 w Zawierciu

Szkoła Podstawowa nr 8 w Zawierciu to szkoła ośmioklasowa z oddziałami przedszkolnymi dla 3-4-latków oraz 5-6-latków. Szkoła zatrudnia doskonale wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, nauczycieli z kwalifikacjami do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną, a także zapewnia profesjonalną pomoc szkolnego pedagoga oraz profesjonalną opiekę szkolnej pielęgniarki. Placówka zapewnia dodatkowe zajęcia wyrównawcze i rozwijające z każdego przedmiotu, nauczanie języków obcych – języka angielskiego i języka niemieckiego. Panuje w niej domowa atmosfera i profesjonalna opieka. Szkolna świetlica od godz. 6.30 do godz.16.30 rozwija zainteresowania uczniów w czasie zajęć pozalekcyjnych oraz zapewnia pomoc przy odrabianiu lekcji, proponuje także smaczne i zdrowe posiłki przygotowane w szkolnej kuchni.

Wyposażenie szkoły:

• Sale lekcyjne estetyczne i wyposażone w ekrany multimedialne z dostępem do Internetu.

• Pracownia internetowa, językowa, biologiczno-geograficzna, fizyczno- chemiczna, sala gimnastyczna, biblioteka szkolna, świetlica szkolna.

• Monitory dotykowe w ramach programu „Aktywna tablica”.

• Podłogi interaktywne dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów szkoły.

• Laptopy w każdej sali.

• Miasteczko Ruchu Drogowego.

Szkoła bierze udział w:

• programach profilaktycznych : „Trzymaj formę”, „Mleko z klasą”, „Owoce i warzywa w szkole”.

• Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3, dzięki czemu placówka uzyskała dofinansowanie i powiększyła zasoby biblioteki.

• Projektach matematycznych: „ W baśniowej krainie liczb” dla I etapu edukacyjnego oraz „Tajniki matematyki” dla II etapu edukacyjnego, współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

• Projektach międzynarodowych w ramach unijnego programu e-Twinning pod patronatem Komisji Europejskiej.

• Międzynarodowym projekcie KidSpeak, w ramach którego naszą szkołę odwiedziła wolontariuszka z Indonezji.

• Międzynarodowym programie edukacyjno –humanitarnym Face to Face with the World, który ma na celu pomoc w nawiązaniu kontaktów oraz prowadzeniu zajęć edukacyjnych online wspólnie ze szkołami oraz instytucjami społecznymi z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu.

• Projekcie edukacyjnym „Przystań w sieci” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Projekt powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB, UNICEF Polska. Uczniowie i nauczyciele korzystają z bezpłatnych kursów e-learningowych oraz zdobywają wiedzę z zakresu bezpiecznego i świadomego korzystania z Internetu.

• W ogólnopolskim projekcie społecznym „Szlachetna Paczka” oraz w innych akcjach na rzecz osób potrzebujących.

• Szkoła współpracuje z Komendą Powiatową Policji w Zawierciu, Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Zawierciu, Szpitalem Powiatowym w Zawierciu oraz Grupą Jurajską GOPR .

• Szkoła prowadzi akcje charytatywne na rzecz Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „Tęcza” w Zawierciu.

• Szkoła współpracuje z Kościołem parafialnym pw. Św. Brata Alberta oraz Domem Pomocy Społecznej ( coroczne Jasełka Bożonarodzeniowe).

• Uczniowie szkoły współpracują ze Schroniskiem dla zwierząt w Zawierciu i w Myszkowie.

• Uczniowie działają w ramach Szkolnego Klub Wolontariatu.

• W ramach współpracy z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Zawiercie ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii szkoła bierze udział w programie „Zachowaj trzeźwy umysł” oraz „Postaw na rodzinę”.

• Szkoła współpracuje przy organizacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na etapie miejskim i powiatowym.

• Szkoła jest organizatorem Powiatowego Drużynowego Turnieju Szachowego o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 8.

• Placówka od roku 2014 cyklicznie gości uczestników Ogólnopolskiego Turnieju w Siatkówce dziewcząt zapewniając im nocleg i wyżywienie.

• W szkole działa Samorząd Uczniowski, biorąc udział i organizując wiele akcji, np. udział w akcjach charytatywnych dla zwierząt: zbiórka karmy dla Schroniska w Myszkowie w ramach akcji „Do serca przytul psa”, organizacja Biegu Honorowego „Biało-Czerwoni”, organizacja akcji „Ubieramy się w Barwy Narodowe”, udział w Rodzinnym Biegu Ulicznym zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zawierciu, obchody Rocznicy Uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka.

• Cykliczne spotkania z filmem i teatrem w ramach nauki języka polskiego, np. wyjazdy do Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, kina Helios w Dąbrowie Górniczej.

• Uczniowie z powodzeniem biorą udział w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych na szczeblu międzyszkolnym, powiatowym, wojewódzkim, a także ogólnopolskim.

• Szkoła organizuje liczne uroczystości i imprezy na wysokim poziomie artystycznym np. okazjonalne akademie, Dni Otwarte Szkoły, Święto Szkoły, Dzień Chłopaka, Wigilię, Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Języków Obcych, Dzień Dziecka, andrzejki, Wigilię, Jasełka Bożonarodzeniowe, świąteczne kiermasze, Wybory Miss i Mistera Szkoły, przedstawienia, zabawy karnawałowe, dyskoteki, itp.

• Szkoła organizuje wycieczki szkolne oraz rajdy piesze i rowerowe po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.