ŚWIETLICE

Świetlica Romska

Nauczyciele: mgr Mariola Machura

                       mgr Beata Duda

                       Magdalena Wasik

                  

 

                                                                                                  

 

 

Działalność świetlicy romskiej w Zawierciu

          

        W zajęciach świetlicowych uczestniczy obecnie 11 dzieci pochodzenia romskiego, głównie uczniów SP nr 8.

        Działalność świetlicy ma pewne cele. Cel zasadniczy to doprowadzenie do pełnego uczestnictwa dzieci i młodzieży romskiej w funkcjonowaniu w społeczności poprzez wyrównywanie poziomu rozwojowo- edukacyjnego. Ponadto zapewnia uczniom opiekę w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, rozwija zainteresowania dzieci, wdraża do samodzielnej pracy umysłowej, kształtuje nawyki kultury i współżycia w grupie czy zachowania propagujące tolerancję.

        W świetlicy realizuje się kilka sfer zadań. Pierwsza z nich, a zarazem najważniejsza to sfera edukacyjna. Wiele dzieci przychodzi do szkoły w ogóle nie znając języka polskiego z wiadomych przyczyn- dom rodzinny i środowisko posługuje się językiem romani. Na świetlicy kładziony jest szczególny nacisk na wyrównywanie braków w wiadomościach dzieci, szczególnie w zakresie języka polskiego i matematyki. Utrwalamy z dziećmi znajomość liter, doskonalimy technikę pisania i czytania, poznajemy podstawowe zasady ortografii, poznajemy figury geometryczne, wykonujemy podstawowe działania na liczbach czy uczymy korzystać się z zegara i kalendarza. Każdego dnia pomagamy dzieciom w odrabianiu prac domowych.

Ponadto w pracy świetlicy stosuje się różnorodne formy zajęć rozwijające wyobraźnię, pomysłowość, kształtujące rozwój umysłowy. Należą do nich zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnego rodzaju technik i materiałów plastycznych, muzyczne, rekreacyjno- ruchowe, z wykorzystaniem środków multimedialnych, konstrukcyjne. Świetlica posiada bogate zaplecze dydaktyczne. Dzięki uczestnictwu w „Programie na rzecz społeczności romskiej w Polsce” i w projekcie unijnym świetlicę doposażono w komputer, tablicę interaktywną, telewizor i DVD, słowniki, atlasy, encyklopedie, mapy, sprzęt do gier i zabaw ruchowych, gry edukacyjne i planszowe, różnego rodzaju materiały piśmiennicze. Dokonano również gruntownego remontu- malowanie sali, zakup nowych mebli, stolików, krzeseł, remont podłogi.

        Uczniowie mają również okazję na zabawę i spędzanie czasu zgodnie z ich upodobaniami. Korzystają wtedy z gier znajdujących się na świetlicy, czytają prasę dziecięcą, korzystają z komputera, ćwiczą układy choreograficzne czy po prostu rozmawiają ze sobą.

        Kolejna sfera to działalność wychowawcza. Działalność ta skierowana jest nie tylko do dzieci, ale również do ich rodziców. Do niektórych zadań w tym zakresie należy pomoc uczniom pochodzenia romskiego w ich kontaktach z innymi dziećmi w szkole, uczenie dzieci zasad życia społecznego, wyrabianie w nich szacunku dla siebie i innych. Uczymy również dzieci, że szkoła nie musi kojarzyć się negatywnie; że oprócz zdobywania wiedzy można mieć w niej przyjaciół, dobre koleżanki i kolegów i można, a nawet trzeba  aktywnie uczestniczyć w jej życiu. Ważnym zadaniem w tym zakresie jest ciągłe przekonywanie rodziców, że realizacja obowiązku szkolnego przez ich dzieci jest czymś koniecznym, stąd systematyczna kontrola  postępów w nauce i frekwencja. Systematyczny kontakt z rodzicami uczniów romskich przynosi efekty- rodzice zaczynają uczestniczyć w życiu szkolnym, przychodzą na zebrania z rodzicami, usprawiedliwiają dzieci podczas ich nieobecności w szkole, a także utrzymują kontakty z wychowawcami klas, do których uczęszczają ich dzieci. W celu dokładnego rozpoznania sytuacji rodzinnej wychowanków świetlica współpracuje  z pedagogiem szkolnym, wychowawcami klas i pracownikami socjalnymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, utrzymuję też regularny kontakt z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną i Ośrodkiem Wsparcia Dziecka i Rodziny.

        Na świetlicy prowadzona jest również działalność profilaktyczna w ramach pogadanek, prelekcji i swobodnych rozmów. Jej główne obszary to bezpieczeństwo, higiena osobista, zdrowie, wpływ różnorodnego rodzaju używek na organizm oraz funkcjonowanie w grupie społecznej. Dzieci podczas zajęć poznają również tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą, Andrzejkami, Halloween czy zabawami karnawałowymi. Dzieci poznają również różne rocznice państwowe.

        Nauczyciele dużą uwagę poświęcają integracji dzieci romskich i polskich.

Młodzi Romowie pokazują się na różnego rodzaju imprezach szkolnych i pozaszkolnych, chociażby takich jak Święto Szkoły, ślubowanie klas I, rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego czy Dzień Otwarty Szkoły. Ich występy artystyczne przyjmowane są z wielkim entuzjazmem i brawami. 

        Dużą wagę nauczyciele wraz z wychowankami przywiązują do wyglądu naszej świetlicy. Staramy się, by była ona miejscem ciepłym i przytulnym i by każdy z nas czuł się w niej jak w domu. Dlatego też przez cały rok szkolny wykonujemy różnego rodzaju dekoracje i prace, którymi zdobimy nasze miejsce. 

               

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 8
    ulica Wojska Polskiego 55
    42-400 Zawiercie
  • 32 6721961

Galeria zdjęć